Brukarstwo zdzieszowice

Brukarstwo

W sektorze budownictwa można napotkać takie pojęcie jak brukarstwo. Co w sumie symbolizuje ta motto? Zanim dowiemy się czym jest brukarstwo, należy odpowiedzieć na pytanie czym jest w ogóle bruk. Mianowicie bruk to po prostu nawierzchnia ulicy, chodnika czy też placu. Utwardzona jest ona dzięki ciasno przylegającym do siebie kamieniom bądź kostkom. Znając termin bruk, można w tej chwili z łatwością odpowiedzieć na pytanie czym jest brukarstwo. Jest to jedna z dziedzin kwalifikowanych do przemysłu budowlanego, a dokładnie do sekcji drogownictwa. Brukarstwo trudni się wykończeniami drogowymi. Zawodem zaangażowanym w sekcji brukarstwa jest brukarz. Osoba zatrudniona na takie stanowisko odpowiedzialna jest przede wszystkim za wszelkie roboty drogowe. Do obowiązków brukarza należą w szczególności prace takie jak: demontowanie, brukowania i poprawianie powierzchni dróg, ulic, placów, przejazdów skarp lub chodników. Brukarz odpowiedzialny jest dodatkowo za rozmieszczanie kostki brukowej w wyżej wyszczególnionych miejscach. Przed przystąpieniem do kreowania kostki, powinno się przygotować nawierzchnię. Wypada wyrównać posadzkę, a samą powierzchnię kładzie się na przygotowanej przedtem podbudowie składającej się z piasku a także tłucznia.
              Jednym z podstawowych towarów korzystnych w brukarstwie jest kostka brukowa. Ma ona różny format i kontur. Może być utworzona z takiego podłoża jak: obrobiony kamień, ceramika, beton czy kamień polny. W przypadku obrobionego kamienia mamy do czynienia z kostką granitową bądź bazaltową. Jeżeli chodzi o ceramikę, stosowana jest ona w cegle klinkierowej. Beton jest mieszany, żeby powstała z niego kostka betonowa, a kamień polny da się też spotkać pod nazwą tzw. kocich łbów. Kamień polny używany był plus minus do lat 50. Był to niedrogi surowiec a także łatwo przystępny, jednakże jego przypadkowy kształt wywoływał nierówną nawierzchnię i stanowczo blokowało to przykładowo jazdę wozem.
              jeżeli tylko rozchodzi się o kostki brukowe, są one na ogół wykorzystywane we dzisiejszych czasach. Urzeczywistniane z mieszanki betonu, robione są one metodą wibroprasowania. Taka kostka kreowana jest w różnych grubościach, w zależności od tego, w którym miejscu ma być kładziona. W przypadku nieobciążonych chodników używa się grubość 4 cm, a na powierzchniach, gdzie odbywa się spory ruch wykorzystuje się grubość już 10 cm.


Możliwość komentowania jest wyłączona.