Drabina działdowo

Jak wyglądałoby życie bez drabiny?

Zdarza Ci się czasami pracować na wysokości przy prywatnym budynku czy też zbierać owoce z drzew owocowych? Co byś zdziałał, gdybyś nie posiadał tak cudownego sprzętu, jakim jest drabina
  To pewnego rodzaju konstrukcja, która w istotnym stopniu upraszcza dostanie się przez nas na mniejsze wysokości. Wykonywana jest z rozmaitych rodzajów tworzyw (do z reguły spotykanych należy drewno a także metal). Te większe najczęściej są w wersji składanej, co w znacznym stopniu upraszcza ich transport. Dodatkowo pochłaniają mniej miejsca. 
  Cechą każdej konstrukcji są dwie pionowe podpórki (w szeregu przypadków zaopatrzone są także dwie mniejsze dla utrzymania prawidłowej równowagi) a także szczeble. Ich swoistą cechą jest fakt, iż dopełniają one dwie funkcje – przede wszystkim służą nam jako coś, za co trzymamy się rękoma wspinając się na wysokość, a w drugiej kolejności stają się dla nas miejscem, na które stajemy. 
  Są najczęstszym wyekwipowaniem ekip budowlanych, lecz nie tylko. Wielokrotnie są montowane również w górach, żeby w jak najskuteczniejszy sposób uprościć podróżnikom wspinanie się na strome górskie szlaki. 
  Specjalną uwagę na swoje bezpieczeństwo muszą zwrócić posiadacze drabiny wykonanej z drewna (szczególnie, w czasie której jest ona przechowywana na świeżym powietrzu). Każde pęknięcie, nadgniły detal i nadwątlenie nawierzchni przez owady może wieść do poważnego uszczerbku na naszym zdrowiu. Do najpopularniejszych rodzajów drabin należą: hakowa, pożarnicza, ostrew oraz schody. 
  Istotne jest żeby każdy użytkownik drabiny przed wejściem na nią stwierdził niejednokrotnie czy jest statyczna a także by schodzić oraz wchodzić na nią zawsze przodem do szczebli. Bardzo znaczące jest też to, ażeby wybrać jak najbardziej właściwe podłoże (nigdy nie ustawiamy drabiny na pochyłości). Przy pracy na większych wysokościach powinno się używać dodatkowy sprzęt, który uchowa nas przed przypuszczalnym upadkiem. Na domiar tego należy wiedzieć, że drabiny biegłe muszą co jakiś czas być poddawane kontroli ich stanu technicznego. Żeby uciec od wypadku nie należy osobiście przekształcać czy przedłużać drabiny. Wydawać się może to jasne ale pracując na wysokości należy koniecznie pamiętać o robieniu pauz minimum 15 minut co dwie godziny. Pamiętając o wyżej wymienionych normach korzystania z drabiny możemy czuć się pewni, a praca na niej stanie się dla nas niezwykłą radością.


Możliwość komentowania jest wyłączona.